Parę miesięcy temu podczas przygotowań do egzaminu 70-315 przeczytałem podręcznik Microsoftu do ASP.NET. Książka ta wydała mi się wtedy dobrym podręcznikiem. Od kwietnia minęło trochę czasu, napisałem trochę kodu ASP.NET oraz przeczytałem kolejną książkę o tej platformie, w efekcie czego moje postrzeganie własnych umiejętności zmieniło się znacząco… (czytaj: pogorszyło się).
Jesse Liberty, znany z wielu pozycji dotyczących C# oraz Dan Hurwitz stworzyli dość kompletny opis ASP.NET w wersji 2.0. Właściwie jest w nim wszystko co potrzeba: omówienie kontrolek, podstawowych obiektów środowiska, instrukcja pisania i wdrażania aplikacji oraz rady na temat optymalizacji. Gdybym był młodszy być może zachwyciłbym się tą książką – teraz jednak myślę, że poziom wiedzy zapewniany przez tą pozycję to górna warstwa stanów średnich. Książka Microsoftu spadła w mojej ocenie do poziomu „średnia”.
Liberty i Hurwitz zapewniają solidną dawkę wiedzy która daje podstawy do rozwoju. Podejście do tematu jest praktyczne, bez opisywania nie używanych „wodotrysków” (co jest głównym grzechem książek Microsoftu). Słowem – solidny poziom. Jest tylko jedno „ale”: przeczytanie tej książki może wystarczy żeby zostać programistą w zespole tworzącym rozwiązania ASP.NET, jednak w żadnym razie nie można po jej przeczytaniu zająć się projektowaniem aplikacji sieciowych – po prostu jest tam za mało informacji na ten temat.
Mimo wszystko, spokojnie polecam tą książkę. Jeśli ktoś chce rozpocząć swoją przygodę z ASP.NET, to chyba najlepsze rozwiązanie. Omówienie kontrolek, obiektów sesji i aplikacji, wytłumaczenie modelu działania ASP.NET a nawet omówione pobieżnie Web Service to dobry pakiet startowy.
Jesse Liberty, Dan Hurwitz: ASP.NET. Programowanie, Helion, Gliwice 2007