Coś więcej niż podręcznik – Developing Web applications with Microsoft VB.NET and C# .NET

Developing Web applications with Microsoft VB.NET and C# .NET

Przygotowująca do egzaminów 70-305 i 70-315 książka to kolejna (po SQLu) pozycja, po którą sięgnąłem raczej z obowiązku, niźli z zamiłowania. Fanem straszliwym programowania w ASP.NET nie jestem, wręcz nie przepadam za aplikacjami webowymi jako takimi. Jednakowoż czasami trzeba aplikację webową napisać, więc wiedza taka przydać się może. Ponieważ postanowiłem sobie wyrobić papiery Microsoftu, lektura stała się więc moim obowiązkiem.

Podręcznik ten, to licząca ponad 800 stron cegła występująca w odmianie z miękka lub z twardą okładką. Ponieważ ja nabyłem cały zestaw szkoleniowy składający się z czterech podręczników, dostałem więc wersję miękką. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że tak grubych książek nie powinno się wydawać w miękkiej okładce… Poza tym drobnym mankamentem, jakość edycyjna jest po prostu perfekcyjna.

Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż autor w jednym podręczniku zamieścił zarówno fragmenty programów w Visual Basicu.NET jak i w C# (nie wiedzieć czemu w tytule napisano C#.NET, tak jakby istniały i były szeroko rozpowszechnione wersje C# inne niż .NET) – każdy listing występuje w dwóch wersjach. Może to trochę nużyć po pewnym czasie, ale widać ze autorowi zależy na maksymalnie łopatologicznym wytłumaczeniu materiału.

Jak na podręcznik przystało książka ma uczyć – robi to, trzeba przyznać, znakomicie. Nie tylko przygotowując do egzaminów, ale także i do pracy zawodowej. Oczywiście nie można oczekiwać że ktoś „z ulicy” zostanie dzięki niej programistą ASP.NET, jednak mając ogólne doświadczenie programistycznie można dzięki tej pozycji śmiało przekwalifikować się z jakieś innej technologii na ASP.NET. Całość czyta się przejrzyście, gdyż każdy z rozdziałów podzielony jest na kilka „lekcji”, zakończonych „laboratorium”.

Oczywiście pierwsze cztery rozdziały stanowią bardzo ogólne wprowadzenie do tematyki aplikacji webowych, .NETa jako takiego czy w końcu do podstawowych obiektów i bytów ze sfery technologii ASP.NET, jednakże następujące po nich zagadnienia wcale nie są znacząco trudniejsze: podstawy ADO.NET, łapanie i obsługa wyjątków pod kątem ASP.NET, wdrażanie aplikacji webowych czy w końcu cachowanie.

Pojawiają się także tematy trudniejsze (COM, kod spoza .NET, używanie Web Service, bezpieczeństwo, własne komponenty, JavaScript), jednak często są one traktowane jedynie na tyle, aby dać kandydatowi pewne o nich wyobrażenie. Stąd zresztą biorą się najbardziej wredne z pytań egzaminacyjnych – wygląda to trochę tak, jakby twórcy pytań egzaminacyjnych chcieli złapać kandydatów, którzy uczyli się jedynie z książki Jeffa Webba. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest użycie przed egzaminem dodatkowego źródła wiedzy – choćby przykładowych egzaminów, zamieszczonych tak na załączonym do książki CD, jak i obecnych w sieci.
Oczywiście nierównomierność rozmieszczenia materiału wynika także z praktyki: większość programistów ASP.NET styka się w pracy z zapisem i odczytem danych, nieco mniej osób mieć będzie do czynienia z globalizacją aplikacji, a już mało kto pracować będzie z obiektami COMowymi (oczywiście na egzaminie pytania padają także i o to, co jest w przypisach). Z tych i innych powodów materiał książki (i egzaminu) pomija takie sprawy jak przetwarzanie serwerowe, Web Service czy architektura Enterprise.

Książkę polecić można jako ciekawe wprowadzenie w ASP.NET i dobre przygotowanie do egzaminu. Niestety, im dalej w las – tym więcej drzew i sięgnąć trzeba będzie po książki bardziej bogate w wiedzę – choćby te, które wydaje O’Reilly.

Jeff Webb i firma Microsoft: Developing Web applications with Microsoft VB.NET and C# .NET, Microsoft Press, 2003

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.